Jak wybrać stolik do gry cash?

Rozbudowane teksty na temat pokera. Strategia, taktyka, analiza oraz felietony.
Awatar użytkownika
Spiegol
LEGENDA
LEGENDA

Jak wybrać stolik do gry cash?

Postautor: Spiegol » 28 paź 2012, 16:09

JAK WYBRAĆ STOLIK DO GRY CASH?
INFORMACJE DLA POCZĄTKUJĄCYCH GRACZY.

WSTĘP
W tym krótkim artykule chciałbym przekazać wskazówki dotyczące podstawy w grze cash - selekcji stolików. Jak sam tytuł mówi - są to informacje dla początkujących graczy, dla graczy rozpoczynających swoją przygodę z tą formą pokera.

Wielu graczy nie zwraca w ogóle uwagi na ten istotny element pokera, po prostu siada na pierwszych lepszych stolikach z wolnym miejscem do gry - poważny błąd! Jeśli chcesz zarabiać na grze cash i planujesz piąć się w górę limit za limitem to niezbędny jest odpowiedni dobór stolików do gry.

Nie chcesz przecież siadać do stołu gdzie połowa graczy to wygrywający regularsi lub do stołu gdzie rzadko kiedy coś się dzieje i ciężko wyciągnąć jakiekolwiek pieniądze ponieważ 80% graczy murki i grają tylko premium hands. Nie chcesz siadać do stołu gdzie czekają na Ciebie same trudne rozdania, ciężkie decyzje i kombinowanie. Chcesz znaleźć stół gdzie czekają na Ciebie proste decyzje, łatwe pieniądze, przepełniony fishami, którzy chętnie oddadzą Ci cały stack! Takich stołów szukamy!

WYBÓR STOLIKA - CZYM SIĘ KIERUJEMY?
Wystarczy chwila cierpliwości, przegląd dostępnych do gry stolików i wybranie tych odpowiednich, poświęcenie 5 minut na tą czynność przed grą pozwoli Ci uzyskać przewagę nad innymi i osiągnąć lepsze wyniki w grze. Na co więc powinieneś zwrócić uwagę? Oto podstawowe elementy:
1. ŚREDNIA PULA
2. GRACZE NA FLOPIE
3. ROZDANIA NA GODZINĘ
4. GRACZE
5. WYSOKOŚĆ STACKÓW
6. DODATKOWE INFORMACJE
Powyższymi rzeczami powinieneś kierować się przy wyborze stolika. Nie są to trudne rzeczy do sprawdzenia, a mogą znacznie ułatwić Ci pokerowe życie.
Pierwsze trzy (średnia pula, gracze na flopie, rozdania na godzinę) są widoczne od razu w lobby gier cash w każdym poker roomie.

TitanPoker
Obrazek
PokerStars-nielegalny-w-PL!
Obrazek

Omówimy każdy osobno.

ŚREDNIA PULA (Av. Pot - Average Pot)
Liczba, która wskazuje nam ile średnio pieniędzy znajduje się na stole w każdym rozdaniu. Świadczy ona o poziomie agresji licytacji i skłonności do wrzucania dużych/małych sum w rozdanie przez graczy. Im większa średnia pula tym więcej prawdopodobnie pieniędzy będziemy mieli szansę zgarnąć. Sprawa jest tutaj prosta, szukamy stolika z jak najwyższą średnią pulą, im wyższa tym lepszy stół dla Ciebie. Chcemy aby przeciwnicy opłacali nam dobre układy. Nie ma tutaj jakiegoś dolnego limitu, po prostu szukamy kilku stołów z najwyższą liczbą w tej kolumnie.

GRACZE NA FLOPIE (P/F - players per flop)
Jest to współczynnik podany w procentach - średnia liczba graczy oglądających flopa. Chyba najważniejsza rzecz przy wyborze stołu, im większy procent, tym gracze na stole grają luźniej, grają szeroki zakres rąk i powinieneś ich łatwo ograć. Szukamy stolika z jak najwyższym współczynnikiem! Przykładowo:
- stół z ok. 7% P/F to strasznie zamurowany stół, ciężko będzie tutaj coś ugrać, gracze grają zdecydowanie tylko premium hands i nie wdają się w inną grę
- stół z ok. 20% P/F to raczej stół z solidnymi graczami, reprezentuje dosyć wysoki poziom
- stół z 30-40% i wyżej P/F to stół jakiego szukamy! gracze grają tutaj dużo rozdań, często chcą oglądać flopa ze słabszymi rękami, gra jest luźna, więc możesz wyciągnąć dużo pieniędzy od graczy przy takim stole
Pamiętaj! Im wyższy % tym grają bardziej loose i tym prędzej się do takiego stołu dosiadaj!

ROZDANIA NA GODZINĘ (H/Hr - hands per hour)
Ilość rozdań na godzinę rozgrywana przy tym stoliku, współczynnik ten określa prędkość gry. Nie jest to zbyt istotny wskaźnik i lepiej kierować się dwoma poprzednimi przy wyborze stolika, ale też może być przydatny. Jeśli masz kilka podobnych stołów do wyboru to wybierz ten na którym rozgrywana jest największa ilość rozdań. Oznacza to, że unikniesz tutaj graczy którzy długo wybierają swój ruch, zamulają lub mają problem z internetem. Przydatne jednak to nie tym współczynnikiem kierujemy się głównie przy wyborze stołu.

Kolejne dwa współczynniki pomagające w wyborze stołu to sami gracze, czyli rodzaj graczy i wielkość ich stacków. Tutaj lobby od razu nie pokaże Ci istotnych informacji jednak jest to bardzo proste do sprawdzenia - wystarczy otworzyć stolik i sprawdzić graczy, którzy znajdują się w grze. Jak? O tym poniżej:

GRACZE
Z oczywistych względów szukamy stołów gdzie większość graczy to fishe, unikamy gier gdzie znajdują się porządni, dobrze grający pokerzyści. Można polować także na słabych regularsów, grających wiele stołów i typowe ABC pokera dzięki czemu będziesz mógł bardzo łatwo czytać ich grę. Ale jak to zrobić? Faktycznie na początku nie jest to łatwe, trzeba po prostu grać, obserwować graczy i ich zapamiętywać, oznaczać. Podstawową Twoją bronią jest tutaj możliwość OZNACZANIA KOLORAMI i TWORZENIE NOTATEK o graczach. Sprawa jest prosta:
- każdego dobrego gracza, z którym rozegrałeś kilka trudnych rozdań lub zaobserwowałeś jego dobre zagrania oznaczamy kolorem np. czerwonym
- każdego fisha, który gra wiele rąk, nie ma pojęcia o grze, jest calling station, sprawdza na river Twój bet z 3 parą itp. itd oznaczamy kolorem np. żółtym
Dodatkowo robimy notatki na temat powtarzających się zagrań danego gracza np.:
-"zawsze kradnie blindy z buttona" możesz wtedy zdecydowanie poszerzyć zakres rąk do obrony swojego blinda i 3betować.
- "gra typowe ABC, 6 stołów na raz" czyli oznaczasz sobie "słabych regów" o których pisałem wyżej, praktycznie zawsze będziesz ich w stanie łatwo odczytać
Zapisujemy po prostu wszelkie przydatne informacje o graczach. Powyższe zabiegi znacznie ułatwią Ci wybór stołów w przyszłości, odpalasz stół na którym pełno jest żółtych graczy (fish) i od razu tam siadasz, widzisz przy stole trzech czerwonych graczy (dobry gracz) i wybierasz się szukać innego stołu.
Oczywiście tutaj sprawa staje się dużo łatwiejsza gdy używasz jakiegoś HUDa, Holdem Manager, czy Poker Tracker, dzięki czemu masz bardzo dużo przydatnych informacji o graczach i możesz je łatwo wykorzystać.

WYSOKOŚĆ STACKÓW
Kolejna rzecz, która może pomóc Ci w wyborze stołu i łatwą ją sprawdzić, wystarczy kliknąć na wybrany stolik, a w lobby (gdzieś obok listy stołów, zazwyczaj po prawej stronie) pojawi się spis graczy siedzący przy danym stoliku i ich stacki. Jest to bardzo istotny współczynnik! Wybieramy stół, gdzie siedzi jak najwięcej big stacków, graczy z pełnym stackiem (100bb) lub więcej, unikamy natomiast gry z samymi short stackami posiadającymi 50bb lub mniej. Dlaczego? Ponieważ chcemy, aby nasze dobre układy i sprawdzone all-iny były opłacone! Jeśli grasz NL10, gdzie maksymalny buy-in to 10$ (i takim oczywiście grasz), a przy stole widzisz samych shortów z 5$ lub mniej - to ograniczasz sobie wysokość wygranej. Możesz dodać do tego fakt, że gracze z minimalnym dozwolonym stackiem to często osoby stosujące strategię SSS (Short Stack Strategy) grający praktycznie tylko premium hands.

DODATKOWE INFORMACJE
Jest jeszcze kilka informacji, które przydadzą Ci się jeśli chcesz zacząć swoją pokerową przygodę z grą cash. Nie są to wytyczne jak wybrać stół, jednak są to dobre wskazówki na początek i być może pomogą określić Ci rodzaj gracza z jakim masz do czynienia:
- wybierz opcję "czekaj na big blind/wait for bb", siadając do stołu nie zaczynaj gry od razu i nie wpłacaj bez sensu big blinda z wczesnej/środkowej pozycji, jest to niepotrzebna strata kasy, niby drobnostka jednak jeśli zagrasz kilka stołów na raz i grasz kilka sesji dziennie to możesz w ten sposób tracić sporo kasy i obniżyć swoje wyniki, ponadto masz chwilkę na obserwację graczy i wyłapanie fishów zanim bb dojdzie do Ciebie (jeśli widzisz gracza, który siada do stołu i od razu na UTG wpłaca blinda by grać możesz od razu oznaczyć go jako słabego gracza)
- po przegranym rozdaniu dopełniaj stack do max buy-in! grając NL4 z max "wpisowym" 4$ pilnuj by nie spaść poniżej tego poziomu i dokupuj żetony. Nie wykonując tej czynności ograniczasz swoje wygrane! Wystarczy stracić 5% żetonów w jednym rozdaniu czyli 0.20$ i przy wygranym all-inie w kolejnym rozdaniu zgarniasz 7,60$ zamiast 8$ - robi różnice prawda? (ponownie możesz oznaczyć graczy którzy nie dokupują żetonów jako fishy) ps. jeśli sam grasz SSS bo na przykład bankroll nie pozwala Ci na granie pełnym stackiem to także dokupuj żetony do SSS po przegranym rozdaniu!
- obserwuj graczy wałkowany temat wielokrotnie, nawet powyżej w tym artykule jednak bardzo ważny! Nie graj oglądając jednocześnie film, przeglądając forum, robiąc inne rzeczy. Jeśli chcesz wygrywać naucz się koncentrować na grze - inaczej się nie da! Możesz zwracać uwagę na takie szczegóły jak ilość granych przez gracza stołów (1-2 stoły to zazwyczaj początkujący/rekreacyjny, raczej słaby gracz), strategie jaką gra (jeśli ktoś gra według SSS, możesz założyć, że gra premium hands i zdecydowanie bardziej uważać na jego raise i 3bety), powtarzające się zachowania (jak wyżej opisane nagminne kradzieże z buttona, czy oddawanie bez żadnej walki blindów) itd. itp. itd. itp. !

WYBIERAMY STOLIK - PRZYKŁAD!
Powyżej masz zbiór informacji, który pomoże Ci wybrać odpowiedni stolik, teraz chciałbym pokazać jak to wygląda w praktyce, po prostu wybrać najlepszy i najgorszy stolik ze screena! Przykład na podstawie lobby PokerStars-nielegalny-w-PL!, ponieważ tam nie gram nie mam notatek na graczy, nie są "pokolorowani", więc kierować będę się głównie 3 pierwszymi współczynnikami z listy, czyli taka szybka selekcja, która zajmie Ci 2 minuty.

Na początek dostępne stoły (26 stołów) załóżmy, że tylko te są odpalone i musisz wybrać 4 do gry, spróbuj to zrobić teraz (taki mały teścik):
Obrazek

Ja wybrałbym następujące:
Obrazek
1x NAJLEPSZY NIEBIESKI - najwyższa oglądalność flopa 53% i do tego najwyższa śr. pula 0,71$, nic tylko siadać i zarabiać!
3x CZARNE DO GRY 4 STOŁÓW JEDNOCZEŚNIE - pośrednie stoły ze śr. pulą 0.35-0,53$ i współczynnikiem P/F 27-52%, myślę, że spokojnie można się dosiadać i zarabiać!
1x CZERWONY NAJGORSZY - strasznie zamurowany stół, tylko 8% graczy na flopie i śr. pula 0,11$, tutaj raczej nie zarobimy!

Oczywiście jest tam wiele podobnych stolików, więc wybór orientacyjny, dodatkowo patrzymy na wielkość stacków graczy i czy mamy na ich temat notatki i wtedy siadamy do najlepszych stołów. W dodatku pamiętamy, żeby wyważyć średnią pulę i oglądalność flopa, im większa oglądalność tym lepiej, ale bez sensu brać stół z oglądalnością 35% skoro pula średnia to 0.12$.

PODSUMOWANIE
Pamiętaj! Lepiej poświęcić kilka minut na wybór stolika, analizę miejsca na którym siadamy, przyjrzenie się graczom i ułatwić sobie znacznie grę. Po co męczyć się z trudnymi graczami, niedochodowymi stołami, skoro kilka minut może podnieść znacząco Twoje wygrane! Jak widać jest to banalnie proste!

Awatar użytkownika
L00SECANN0N
-#aktywny
-#aktywny

Postautor: L00SECANN0N » 28 paź 2012, 16:57

Regi na NL2 :roll:

Kto w dzisiejszych czasach robi table selection ręcznie (przynajmniej na niskich limitach) od takich rzeczy są już programy. Oczywiście artykuł całkiem dobry ale dla zupełnie początkujących graczy, kilku rzeczy można by się przyczepić ale w sumie wszystko ok.

Awatar użytkownika
lion_victor
-#VIP
-#VIP

Postautor: lion_victor » 26 mar 2013, 12:56

Spiegol świetny artykuł, zrobiłem w pracy przerwę na kawę i akurat wybrałem Twój tekst, bo ostatnio gram 100% cash. Powiem szczerze selekcjonowałem stoły, ale w zasadzie jedynie pod kątem unikania graczy, którzy grają więcej niż jeden stół. Paradoksalnie wybierałem też stoliki z shortami, okazuje się błędnie :)

BTW możesz sobie wyobrazić jak moja mordka się uśmiechnęła, gdy jako pierwszy post po artykule zobaczyłem naszego złotoustego :D

Awatar użytkownika
noobshot
-#VIP
-#VIP

Postautor: noobshot » 26 mar 2013, 13:38

Jak miło Lion, że odkopałeś ten artykuł bardzo mi się on przyda w dalszym rozwoju :D
Poker to wojna ukryta pod maską sportu.

Awatar użytkownika
lion_victor
-#VIP
-#VIP

Postautor: lion_victor » 26 mar 2013, 20:49

Ja jestem tak tępy, że nie mogę znaleźć czy party-brak-polskiej-licencji! Poker nie pokazuje jednak av.pot i p/f?

latamito
-#pretendent
-#pretendent

:)

Postautor: latamito » 27 mar 2013, 10:13

nie zwracałem uwagi na te szczegóły a od tego chyba powinienem zacząć...
ale na star games chyba nie ma takich statystyk...albo okulary :)
Kto gra w karty ,ten ma łeb obdarty

Razer
-#pretendent
-#pretendent

Postautor: Razer » 16 maja 2013, 08:45

L00SECANN0N pisze:Regi na NL2 :roll:

Kto w dzisiejszych czasach robi table selection ręcznie (przynajmniej na niskich limitach) od takich rzeczy są już programy. Oczywiście artykuł całkiem dobry ale dla zupełnie początkujących graczy, kilku rzeczy można by się przyczepić ale w sumie wszystko ok.

Jak przeczytałem artykuł odrazu skojarzyło mi się z programem Table Scanner ostatnio jak patrzyłem to jeszcze go nie można było go pobrać ale chyba już go skończyli :twisted: :twisted: :twisted: Ale widzę że napisałeś liczbę mnogą więc zaciekawiło mnie jakie jeszcze cuda wymyślono ostatnio :evil: :evil:

Awatar użytkownika
lion_victor
-#VIP
-#VIP

Postautor: lion_victor » 16 maja 2013, 09:38

Charakter kolegi i w związku z tym i jego wypowiedzi to był ewenement pokerowy na skalę świata... Bierz jego wypowiedzi przez pół ;)

zebedi
-#zwykly
-#zwykly

Postautor: zebedi » 05 gru 2014, 09:46

Swietny artykol.
Nigdy nie wybierlem stolu do gry, zawsze siadalem tam gdzie jest miejsce a pozniej zastanawialem sie czemu moja pola nie rosnie mimo spokojnej i rozsadnej gry a nieraz to nawet malala;)

Hiro
-#VIP
-#VIP

Postautor: Hiro » 06 gru 2014, 23:53

Jeśli chodzi o wybór stolika, to ja zawsze przy takim okrągłym lubię, w rogu, ale generalnie to kwestia gustu trochę..

cillortio
-#zwykly
-#zwykly

Postautor: cillortio » 07 gru 2014, 19:18

Fajny artykuł, miło i przyjemnie się czytało.

pmborek
-#zwykly
-#zwykly

Postautor: pmborek » 09 sty 2015, 20:12

Dzięki za podpowiedz, dla takiego świeżaka jak ja to nauka abecadla wręcz.

igayova
-#zwykly
-#zwykly

Re: Jak wybrać stolik do gry cash?

Postautor: igayova » 29 sty 2020, 10:35

:dajpiwo:

Wróć do „Artykuły o pokerze”