Ile Szczęscia? Ile Umiejętności? - Ben Roberts (tłum.:gama)

Rozbudowane teksty na temat pokera. Strategia, taktyka, analiza oraz felietony.
Awatar użytkownika
gama
LEGENDA
LEGENDA
Posty: 2954
Rejestracja: 06 lut 2009, 18:56

Ile Szczęscia? Ile Umiejętności? - Ben Roberts (tłum.:gama)

Postautor: gama » 03 paź 2011, 18:01


"Ile Szczęścia? Ile Umiejętności?

- Ben Roberts
Kiedy tylko siedzisz przy pokerowym stoliku, nieustannie możesz usłyszeć pytania, które zostały zadane w tytule tego artykułu. Podczas gdy wszyscy poważni graczy wierzą, że poker jest grą umiejętności, nie zawsze zgadzają się z tym, jak bardzo umiejętności są ważne. Niektórzy wierzą, że stosunek umiejętności do szczęścia wynosi 70%-30%, podczas gdy inni uważają, że wynosi on 90%-10%. Jednak kiedy spytasz mnie, powiem ci coś, czego nie usłyszysz od prawie nikogo. Poker to w 100% gra umiejętności.
Wielu z Was jest zapewne sceptycznie nastawiona do tego, jak mogę ogłaszać tego typu twierdzenie. Co z bad beatami? Albo kiedy dostajesz sackouta na riverze? Jak mogę nie brać tego pod uwagę w moim toku myślenia? Prawda jest taka, że wziąłem je pod uwagę. Wariancja jest częścią pokera i byłoby bardzo nietypowe gdyby bad beaty lub dwu-outówki nie przytrafiały się czasami na riverze – byłoby to niezgodne z zasadami prawdopodobieństwa. Faktem jest, że im więcej grasz, tym mniejszy wpływ na twoje ogólne rezultaty powinny mieć tego typu wydarzenia.
Jeśli grasz tylko kilka rąk lub przez kilka godzin w pokera w danym okresie czasu to szczęście z pewnością będzie odgrywało większą rolę twoich wynikach, niż gdybyś grał regularnie. Dla przykładu spójrzmy na gracza, który gra 8 godzin dziennie, pięć dni w tygodniu, 50 tygodni w roku, co w sumie daje 2000 godzin przy pokerowym stole. Zakładając, że jest to solidny, inteligentny gracz, który nie zmienia stawek w trakcie roku wierzę, że jego talent przewyższy wpływ szczęścia , aby zapewnić pozytywne wyniki z roku na rok. Nie oznacza to, że ten gracz nie będzie czasami grał nierówno lub nie będzie miał stratnych sesji, jednak trzymając się swojego planu gry, te okazjonalne downswingi nie powinny wpływać negatywnie na ostateczny wynik.
W efekcie wszyscy gracze są wynagradzani za dobre decyzje i karani za te złe. Dzięki ciągłemu podejmowaniu wysokiej jakości decyzji w trakcie tak wielogodzinnej gry, gracze z umiejętnościami powinni podjąć więcej dobrych decyzji niż złych i patrzeć jak w rezultacie ich bankroll rośnie. Robiłem to przez ponad 33 lata i znam wielu innych profesjonalnych graczy, którzy mają podobne wyniki przez wiele lat. Uzmysłowiło mi to, że na dłuższą metę szczęście nie tylko ma niewielkie znaczenie – ono w ogóle nie istnieje.
Może to sprawi, że prawdziwi profesjonaliści spojrzą na pokera w ten sposób. Spodziewam się jednak oczywiście też tego, że wielu ludzi nie zgodzi z tą konkluzją..."

źródło: http://www.gushansenpoker.com

Timetosaygb
-#zwykly
-#zwykly
Posty: 1
Rejestracja: 10 paź 2011, 18:28

Postautor: Timetosaygb » 10 paź 2011, 18:47

Moim zdaniem , w pokerze jest 70% umiejetnosci co jest sporo i oczywiscie 30% szczescia

MagikJohnson
-#pretendent
-#pretendent
Posty: 94
Rejestracja: 22 sie 2010, 16:35

Postautor: MagikJohnson » 13 paź 2011, 21:45

90/10, szczescie musi byc :)

Coleq
-#zwykly
-#zwykly
Posty: 7
Rejestracja: 19 lip 2007, 22:15

Postautor: Coleq » 16 paź 2011, 18:43

gama pisze:Poker to w 100% gra umiejętności.
gama pisze:Uzmysłowiło mi to, że na dłuższą metę szczęście nie tylko ma niewielkie znaczenie – ono w ogóle nie istnieje.

Szczerze powiedziawszy z tymi dwoma tezami bardzo trudno się zgodzić. Wiadomo, że umiejętności są dużo ważniejsze od szczęścia, ale stwierdzenie, że szczęście w pokerze wogóle nie ma znaczenia wydaje mi się bardzo naciągane. Zgodziłbym się z poprzednikiem, że 90% umiejętności, a 10% - szczęście.

Awatar użytkownika
Soya
LEGENDA
LEGENDA
Posty: 2398
Rejestracja: 23 paź 2009, 16:27

Postautor: Soya » 16 paź 2011, 19:00

Jeśli rozegrasz dobrze 1mln rozdań, to jeśli szczęście będzie odchylone na twoja niekorzyść np o 100 rąk to jest to zaledwie 0,01%. Czyli nie ma sensu rozpatrywać wpływu szczęścia.
"Diabli mi zrobili żart
Joba mam na punkcie kart"

Misza02
Posty: 0
Rejestracja: 10 gru 2011, 20:17

Postautor: Misza02 » 10 gru 2011, 23:51

Podajcie algorytm na szczęście! Jak liczycie to 10, 30% ?:oops:

Awatar użytkownika
Markos4
-#aktywny
-#aktywny
Posty: 160
Rejestracja: 21 lis 2011, 10:39

Postautor: Markos4 » 21 gru 2011, 19:05

Ja raczej bym rozłożył te procenty tak że 99% to umiejętności a 1 % to szczęście , bo można nie mieć nic i po riverze podbić a ktoś kto ma jakąś parę lub co innego się wystraszy , po prostu trzeba wiedzieć kiedy i co zrobić , kiedy podbić , kiedy sprawdzić , kiedy blefować no i kiedy spasować .
Nie zawsze możemy liczyć na farta bo można się na tym nieźle przejechać ;)
Jeśli w jakiś sposób pomogłem kliknij "pomógł" ;)
Powodzonka w grze

remik09
-#zwykly
-#zwykly
Posty: 3
Rejestracja: 24 lut 2012, 21:01

Postautor: remik09 » 29 lut 2012, 13:41

Soya pisze:Jeśli rozegrasz dobrze 1mln rozdań, to jeśli szczęście będzie odchylone na twoja niekorzyść np o 100 rąk to jest to zaledwie 0,01%


no ale to jest chyba bardziej naciągana teza niż podał Ben Roberts, skąd wziąłeś takie liczby bo raczej trudno przypuszczać, że raz na 10.000 rozdań możesz się przejechać na swoich umiejętnościach, jeśli tak to gratuluje i też chciałbym dojść do takiego poziomu ale jakoś nie wierzę w taki niski współczynnik.

lucaPL
-#zwykly
-#zwykly
Posty: 2
Rejestracja: 01 mar 2012, 01:18

Postautor: lucaPL » 01 mar 2012, 15:29

Moim zdaniem Szczescie i Pech w dlugim okresie sie wyrownuja.

Awatar użytkownika
Soya
LEGENDA
LEGENDA
Posty: 2398
Rejestracja: 23 paź 2009, 16:27

Postautor: Soya » 01 mar 2012, 16:58

remik09 pisze:
Soya pisze:Jeśli rozegrasz dobrze 1mln rozdań, to jeśli szczęście będzie odchylone na twoja niekorzyść np o 100 rąk to jest to zaledwie 0,01%


no ale to jest chyba bardziej naciągana teza niż podał Ben Roberts, skąd wziąłeś takie liczby bo raczej trudno przypuszczać, że raz na 10.000 rozdań możesz się przejechać na swoich umiejętnościach, jeśli tak to gratuluje i też chciałbym dojść do takiego poziomu ale jakoś nie wierzę w taki niski współczynnik.


Kolego polecam czytanie ze zrozumieniem :] Tu nie chodzi o to ze rozegrałeś milion rozdań i tylko parę z nich zawaliłeś, błędnych rozdań tu nie rozpatrujemy bo mówimy tylko o czynniku szczęścia.
"Diabli mi zrobili żart

Joba mam na punkcie kart"

Krzysiek0912
-#aktywny
-#aktywny
Posty: 124
Rejestracja: 26 cze 2007, 11:38

Postautor: Krzysiek0912 » 14 mar 2012, 14:25

Według mnie wiele osób myli brak szczęścia z brakiem umiejętności. Wiadomo jak trafisz na fish'a który wchodzi we wszystko co się da to może się trafić że ze swoimi śmieciami wygra z tobą ale gdy gramy już z zawodnikiem który trochę poważniej podchodzi do tego sportu to przy umiejętnym podbijaniu można zniwelować "szanse na niefart".

Awatar użytkownika
jon124
-#VIP
-#VIP
Posty: 1373
Rejestracja: 11 lis 2008, 13:49

Postautor: jon124 » 14 mar 2012, 16:29

Krzysiek0912, no właśnie jest dokładnie na odwrót bo o ile z pierwszą częścią można się zgodzić, że ci ryba czasem połamie mocniejsze karty to przecież lepiej grać z nim bo nad nim masz różnicę umiejętności, którą możesz wykorzystać. Grając natomiast z kimś lepszy edge maleje, aż w końcu to się przestaje opłacać.


Wróć do „Artykuły o pokerze”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości

Kopiowanie calosci lub fragmentow bez pisemnej zgody zabronione. Strona jest kierowana do uzytkownikow polskojezycznych zamieszkalych w krajach, w ktorych korzystanie z Serwisu jest zgodne z prawem. Wiadomosci prezentowane w serwisie sa dozwolone wylacznie dla osob podlegajacych jurysdykcjom prawnym, w ktorych uczestnictwo w grach pokerowych online jest legalne. Korzystajac z serwisu, uzytkownik deklaruje wobec administratora, ze uczestnictwo w grach pokerowych online jest w jego jurysdykcji dozwolona i ponosi pelna odpowiedzialnosc za prawdziwosc zlozonego przez siebie oswiadczenia.

Na terytorium Polski poker online moga oferowac jedynie te podmioty, ktore posiadaja zezwolenie Ministra Finansow. Gra w pokera u operatorow, ktorzy nie posiadaja licencji Ministerstwa Finansow jest zabroniona i grozi konsekwencjami prawnymi. Serwis jest przeznaczony tylko dla osob, ktore ukonczyly 18 lat. Korzystajac z serwisu, uzytkownik potwierdza, ze ma ukonczone 18 lat.