Bankroll Management (BM) - Zarządzanie Bankrollem

Wasze sposoby i pomysły na płynne zarządzanie bankrollem
Awatar użytkownika
Spiegol
LEGENDA
LEGENDA

Bankroll Management (BM) - Zarządzanie Bankrollem

Postautor: Spiegol » 22 lip 2010, 17:44

[center]Bankroll Management (BM) - Zarządzanie Bankrollem
krótko zwięźle i na temat!
[/center]

Nie znalazłem na forum tematu, który by określał wytyczne dotyczące gry na określonych stawkach w zależności od wysokości naszego bankrolla, czyli wytycznych do zarządzania bankrollem, z ang. bankroll management, w skrócie BM. Dlatego chciałbym bez zbędnych informacji i rozpisywania się zamieścić te wytyczne w jednym temacie na podstawie tego co znalazłem w internecie.

GRY CASH
W grach cash powinno być to minimum 20 pełnych BI, czyli na stolik wkładamy jednorazowo maksymalnie 5% swojego bankrolla.

Przykłady!
Maksymalny BI w grach cash to stokrotność dużego blinda (100xbb) Grając mikro stawki 0.01/0.02$, maksymalny BI to 2$, a więc nasz bankroll powinien wynosić minimum 2$ x 20 = 40$ by grać na tych stawkach. Analogicznie jeśli chcemy grać cash na stawkach 0.25/0.50$ gdzie maksymalny BI to 50$ nasz bankroll powinien wynosić 50$ x 20 = 1000$.

TURNIEJE SIT&GO
W grach cash przyjmuje się, że minimum to 40 BI, w zależności od źródła wliczając w to rake bądź nie wliczając rake. Ja jednak wliczę rake ponieważ to jest część wpisowego i te pieniądze na grę wydajemy. Także wpisowe go jednego turnieju sit&go powinno zabierać maksymalnie 2.5% naszego bankrolla.

Przykłady!
Chcemy grać sitki za 1.2$, więc rachunek jest prosty - nasz bankroll powinien wynosić przynajmniej 1.2$ x 40 = 48$. Jeśli chcemy zajść wyżej i zacząć grać sitki za 5.5$ to nasz bankroll powinien wynosić 5.5$ x 40 = 220$.

TURNIEJE MTT
Turnieje MTT, czyli turnieje wielostolikowe. Tutaj krążą dwie wersje w internecie. Minimum 100 BI lub BI maksymalnie za 2% bankrolla, czyli wyszłoby 50BI. Ja jednak z racji przedstawię bardziej restrykcyjną zasadę, czyli minimum 100BI, inaczej mówiąc maksimum 1% bankrolla. Sporo, ale na MTT mamy największe wahania bankrolla dlatego taki duży wymóg.

Przykłady!
Jeśli chcemy grać turnieje MTT za 1.1$ to powinniśmy mieć bankroll w wysokości 1.1$ x 100 =110$. Jeśli natomiast mierzymy dużo wyżej i chcielibyśmy pograć turnieje z wpisowym 20+2$ to nasz bankroll powinien wynosić minium 22$ x 100 = 2200$.

PODSUMOWANIE

Dla tych którym nie chce się liczyć dołączam ściągę z zestawieniem stawek i wymaganego bankrolla oraz skrót wymaganych bankrollów:

Gry Cash - min. 20 pełnych BI
Turnieje Sit&Go - min. 40 BI
Turnieje MTT - min. 100 BI

Obrazek

PS Chciałbym także dodać, że są to informacje jakie znalazłem w internecie i które najczęściej się przewijały (a kilka stron przejrzałem, nie tylko polskich). Także gracz który nie ma komfortu psychicznego grając cashówki z 20BI może podnieść sobie ten próg np. do 25-30BI. Chodzi generalnie o to by grać swobodnie i nie bać się walczyć o pulę z racji utraty zbyt dużej ilości gotówki. Musisz dostosować sobie BM tak by czuć się podczas gry na luzie i móc pokazać wszystko co potrafisz!

Tekst napisany specjalnie dla użytkowników POKERKINGS.PL
Pozdrawiam Spiegol

OloPK
-#aktywny
-#aktywny

Postautor: OloPK » 26 lip 2010, 16:08

krotko i rzeczowo, przydatny temat ;)

Awatar użytkownika
sh4
-#aktywny
-#aktywny

Postautor: sh4 » 27 lip 2010, 15:08

20BI na cash za mało, imho 30-35BI powinno być.
"Tight early, standard play midway, and taking risk at the final table is a proven winner-brak-polskiej-licencji! in MTT"

Oskarek

Postautor: Oskarek » 27 lip 2010, 15:35

Obrazek

więc te 40 BI to sobie można wsadzić :) 100 BI to minimum

Awatar użytkownika
Spiegol
LEGENDA
LEGENDA

Postautor: Spiegol » 27 lip 2010, 15:37

sh4 pisze:20BI na cash za mało, imho 30-35BI powinno być.

Dla tego w podsumowaniu napisałem, że to sprawa indywidualna tak naprawdę a pojęcie BM jest bardzo elastyczne.

Przypuszczam także, że artykuły które znalazłem i na podstawie których napisałem ten artykułów nie obejmują gry na wielu stołach na raz, a na jednym czy dwóch. Tak jak to kiedyś się grało, a teraz coraz więcej ludzi idzie w grindowanie bo jest to dochodowe, a BM do grindowania musi być sporo wyższy.

MARYNARZ69
-#pretendent
-#pretendent

Postautor: MARYNARZ69 » 28 lip 2010, 10:24

cash - micro limity do nl 50 po 20-25 BI gdyż jak dla mnie te limity powinno się jak najszybciej przeskakiwać i starać się iść w górę

nl 50 35-50 BI
nl100-200 50-70BI
nl400 >70 BI

taki BM jest dla mnie najbezpieczniejszy:)

20 BI na + nl400 ostry hardcore;] chyba że ktoś lubi sobie skakać po stawkach i wie kiedy schodzić niżej ale ja bym z takim bankrollem podczas solidnego swingu poszedł busto;]

Awatar użytkownika
Glory
-#Site Admin
-#Site Admin

Postautor: Glory » 29 lip 2010, 13:39

Jedno zdanie ode mnie - w przypadku MTT 100BI to za mało w przypadku graczy którzy nie graja na wejście do kasy o ale o FT minimum. Wtedy swingi na 100BI sa czyms normalnym.
Jeśli Twoje PW jest w folderze "do wysłania" to znaczy, że go jeszcze nie przeczytałem. Cierpliwości.

Awatar użytkownika
Arnoldao
-#VIP
-#VIP

Postautor: Arnoldao » 29 lip 2010, 17:14

glory glory man united pisze:Jedno zdanie ode mnie - w przypadku MTT 100BI to za mało w przypadku graczy którzy nie graja na wejście do kasy o ale o FT minimum. Wtedy swingi na 100BI sa czyms normalnym.

O właśnie , czyli co muszę mieć 200BI??

Spiegol dobra robota, tylko jakbyś mógł jeszcze się dokopać o BM w sprawie MTT Rebuy
Gimme a flop and i'm all in it

Awatar użytkownika
Fanatyk
-#VIP
-#VIP

Postautor: Fanatyk » 29 lip 2010, 22:56

Zalezy jakie grasz turki jesli takie na 4k ludzi to nawet 250 BI .Na 2+2 ktoś podawał taki wzór liczący bi w zależności od ilosci graczy. Generalnie chodzi o to ze im wiecej graczy tym więcej BI trzeba mieć.
750-1000 200BI
500-750 175BI
300- 500 150
90-300 125BI
18-90 100 BI
9-18 75 BI

Awatar użytkownika
Glory
-#Site Admin
-#Site Admin

Postautor: Glory » 30 lip 2010, 11:59

Fanatyk, hm, a to juz dziwne wyliczenie. Bo czy gram z 5000 osob czy z 50, to do kasy dojde mniej wiecej po tym samym czasie. Przy platnych 10% w obu przypadkach srednia jest ta sama (10 wyeliminowanych na gracza).

Tak wiec ja nie widze powodu by ilosc BI tu zwiekszac.

Co do rebuy - to strategia Trabanta (ktora mi sie bardzo podoba) wymaga wielu rebuy by sie nabudowac. Biorac ich 6 plus addon koszt turnieju mamy juz x8. Czyli grajac agresywnie rebuy trzeba miec 800 BI.
Jeśli Twoje PW jest w folderze "do wysłania" to znaczy, że go jeszcze nie przeczytałem. Cierpliwości.

kalet

Postautor: kalet » 18 sie 2010, 22:45

bankroll bankroll... zawsze uważałem to za podstawowy element tej gry, jednakże ... to chyba jednak indywidualna sprawa :) jak miałem dużo roll to grałem nieefektywnie. Od ponad 2 miechów trzymam na koncie ok 10 Buy-in'ów na turki, ktore gram... mała ilość pieniędzy na koncie determinuje mnie do znacznie lepszej gry. Jeśli tracę kasę - wpłacam ponownie 10 BI. Jeśli wygrywam - wypłacam cały nadmiar. Cholernie skuteczna metoda jak dla mnie. Oczywiście mówię tutaj o kasie na koncie pokerowym i jej psychologicznym oddziaływaniu - oczywiste jest, że kasę na dany limit gdzieś trzeba mieć, aby ryzyko bankructwa zredukować do minimum =)

pegi_gdy
-#pretendent
-#pretendent

Postautor: pegi_gdy » 22 wrz 2010, 13:51

mam tak samo

illegalx
-#zwykly
-#zwykly

Postautor: illegalx » 22 sie 2011, 07:04

Coz.. ja mam tak samo jak dwoch kolegow wyzej i to moja najwieksza zmora... :oops: wieksza kasa na pokerromie powoduje ze zaczynam go trwonic i nie zalezy mi na wygranej tak jak przy malym bnkRollu. Trzeba cwiczyc dyscypline i zawsze starac sie o pierwsze miejsce! :trophy:

Wróć do „Zarządzanie gotówką”