OMAHA standard i High Low

Zasady popularnych rodzajów gier w pokera oraz opinie na ich temat
Awatar użytkownika
Sebola
-#VIP
-#VIP

OMAHA standard i High Low

Postautor: Sebola » 06 sty 2008, 04:00

Nie rozumiem dlaczego tylko moderatorzy mają dostęp do tematu "Rodzaje gier w pokera"
Przydałoby się umieścić taki temat też w ogólnodostępnym miejscu.

Nie wiem gdzie mogę rozpocząć wątek związany z OMAHĄ - więc zaczynam we freestyle - bo tu tylko pasuje.

Ostatnio częściej zacząłem grać w OMAHĘ i dochodzę do wniosku że dosyć łatwo się tam wygrywa, bo według mnie grają słabsi gracze - przynajmniej tak jest w UltimateBet Poker, gdzie ostatnio grywam.

W związku z powyższym chciałbym poznać Wasze zdanie na temat mocnych układów w tej grze - taktyce gry - sposobie gry itp. itd.

Próbowałem ruszyć ten wątek na swoim miniblogu ale niestety nikt nie odpisał -

Po grze w Omahe Hi Low dochodzę do wniosku że najlepsze karty na preflopie to AA 22 lub A2 w jednym kolorze i K3 też w jednym kolorze - co o tym myślicie ??? gra z was ktoś w OMAHĘ Hi Low ??

Może więc tu więc się uda. Napiszcie jakie macie doświadczenia, co sądzicie o tym rodzaju pokera - zwłaszcza ciekawą wersją jest wg mnie wersja high low (czy tam 8/b - jak ją nazywają)

wyjadacz1
-#aktywny
-#aktywny

Postautor: wyjadacz1 » 06 sty 2008, 08:32

Ja dawniej często grywałem w ohame teraz żadziej, w ohamie pewnym zwycięstwa można byc jeżeli mam flusha a na stole karty się nie powtarzają (np 66) oraz mając fulla, jak dla mnie stright i 2 czy 1 parka to bardzo słabe w porównaniu z tym co może miec przeciwnik.

Awatar użytkownika
nowy233
-#aktywny
-#aktywny

Postautor: nowy233 » 06 sty 2008, 11:11

wyjadacz1 pisze:Ja dawniej często grywałem w ohame teraz żadziej, w ohamie pewnym zwycięstwa można byc jeżeli mam flusha a na stole karty się nie powtarzają (np 66) oraz mając fulla, jak dla mnie stright i 2 czy 1 parka to bardzo słabe w porównaniu z tym co może miec przeciwnik.

Dokladnie tak dlatego raczej lepiej dobierac low cards niz powiedzmy wysokie gdyz w tej grze pare dwie pary a nwet set jest czesto za slaby.

Swoja drogą to jest piękna gra. Nie ma jak to zrzucac 3 asy ktore dostanie sie na lape :twisted:

daduninka
-#aktywny
-#aktywny

Postautor: daduninka » 06 sty 2008, 19:24

Ja do Omaha siadam po 30 minutach od rozpoczęcia turnieju. Dopiero wtedy mozna rozgrywać. Wcześniej - przynajmniej na Unibecie to są same All-iny.

Awatar użytkownika
zielony0528
-#VIP
-#VIP

Postautor: zielony0528 » 07 sty 2008, 01:31

daduninka pisze:Ja do Omaha siadam po 30 minutach od rozpoczęcia turnieju. Dopiero wtedy mozna rozgrywać. Wcześniej - przynajmniej na Unibecie to są same All-iny.

zgadzam sie wczesniej nawet nie ma co grac bo kamikadze grasuja i majac pare aa przed flopem wala all-in a ze glupi czasami ma szczescie to inna sprawa

wyjadacz1
-#aktywny
-#aktywny

Postautor: wyjadacz1 » 07 sty 2008, 09:52

zielony0528 pisze:
daduninka pisze:Ja do Omaha siadam po 30 minutach od rozpoczęcia turnieju. Dopiero wtedy mozna rozgrywać. Wcześniej - przynajmniej na Unibecie to są same All-iny.

zgadzam sie wczesniej nawet nie ma co grac bo kamikadze grasuja i majac pare aa przed flopem wala all-in a ze glupi czasami ma szczescie to inna sprawa

Na unibecie połowa to kamikadze. Nawet jak dojdą do 10k to i tak w minute wszystko przegrywają ;)

KoJack
-#aktywny
-#aktywny

Re: OMAHA standard i High Low

Postautor: KoJack » 12 kwie 2008, 18:36

Ostatnio częściej zacząłem grać w OMAHĘ i dochodzę do wniosku że dosyć łatwo się tam wygrywa, bo według mnie grają słabsi gracze - przynajmniej tak jest w UltimateBet Poker, gdzie ostatnio grywam.

grają i słabsi i lepsi , ogólnie słabszych idzie naprawdę strasznie ograć aż się dziwię niekiedy co oni robią... czy oni w ogóle wiedzą jak się gra w Omahę? co do stylu gry to przede wszsystkim gra agresywna wchodzi w grę, mając spory bankroll... ogólnie uniemożliwienie przeciwnikowi obejrzenie turna i ruvera, w ten sposób często idzie złapać graczy zbierających do stritów czy też do flusza, ale z drugiej strony jak się trafi słaby gracz który za każdą kasę będzie sprawdzał czy złapie tego flusha to mozna sporo wtopic.... ale to sporadycznie( w moim przypadku) a i co do omahy to preferuję grę z małą ilością osób przy stoliku tak z 5

amichal1
-#zwykly
-#zwykly

Postautor: amichal1 » 15 kwie 2008, 05:31

Witam jestem tu nowy ale mam ochote podzielic sie swoimi spostrzezeniami odnosnie OMAHA HI-LO pot limit. Jest to moj ulubiony rodzaj pokera jesli chodzi o cash games. W przeciwienstwie do Holdem no limit pozycja nie ma az tak wielkiego znaczenia oraz gra przed flopem nie jest az tak wazna. Liczy sie matematyka trzeba dokladnie liczyc ile ma sie odds. Bardzo czesto zwycieska karta bedzie strit, flush, full house. Dzisiaj przegralem gre majac AAAKK przeciwko KKKKQ wiec rozdania moga byc bardzo ciekawe. Jesli chodzi o poczatkowe karty z ktorymi warto rozpoczynac to moim zdaniem
Najleprza karta A2A3 double suited
kazde dwie pary
KKQQ 8899 dobrze jesli te dwie pary moga takze pomoc stworzyc strit
bardzo wazne karty to A2 i jeszcze jedna niska karta - wtedy mamy bardzo duze szanse do wygrania puli low A249
Karty dobule suited Ax
cztery wysokie karty KQJT wtedy mamy wieksze szanse na strit
Karty z ktorymi mozna wiele przegrac to
789T nie polecam
KKK7
no i oczywiscie moja ulubiona karta ktora mialem juz 2 razy 2222 chyba nie ma gorszego ukladu w OMAHA
Sposob na gre jesli mamy juz jaks karte np dwie pary gramy bardzo agresywnie albe jesli dojdzie jakas niebezpieczna karta ktora moze przeciwnikowi dac flush lub strit to trzeba bardzo uwazac tak samo gdy na stole jest para to majc flush trzeba takze uwazac bardzo czesto ktos moze miec full house. Ogolnie w Omaha mozemy grac zdecydowanie wiecej rak niz w Holdem okolo 30 %. Jesli ktos mogly mnie poprawic lub cos dopowiedziec to bylbym bardzo wdzeczny. Jesli z czyms sie nie zgadzacie to takze czekam na opinie mam nadzieje ze wiecej osob zacznie grac w Omaha bo jak dla mnie to bardzoej interesujaca gra gdyz w holdem zbyt wiele osob przesadza z gra All-in.

Awatar użytkownika
googer
-#pretendent
-#pretendent

Postautor: googer » 23 kwie 2008, 19:05

omaha - mój ulubiony rodzaj gry, jednak grywam tylko na short table (6 osób) i jedynie standardową omahę.. tak gra się naprawdę super :)
Hi/Lo według mnie to trochę dziwna odmiana i nie przepadam za tym.. to jest trochę takie.. hm.. "egzotyczne" jak np. 7 stud - niby poker, ale gra się tak jakby to było co innego
przynajmniej takie jest moje zdanie
Jeśli wydaje ci się, że coś jest pewne to masz rację - wydaje ci się..

Awatar użytkownika
eeleel
-#aktywny
-#aktywny

Postautor: eeleel » 25 kwie 2008, 10:01

Moze mi ktos napisac cos wiecej o Hi/Low. Byl taki uklad na stole A,A,6,10 ...

Ja mialem 2,3 i jeszcze 2 inne karty juz mniej wazne, czyli mialem low A,2,3,6,10 czy 10 to juz za duzo i np low liczy sie tylko do 8.?
Loyalty above all !

Awatar użytkownika
Sebola
-#VIP
-#VIP

Postautor: Sebola » 25 kwie 2008, 16:18

Tak Low liczy się do 8 włącznie. Jesli wsród 5 kart na stole nie ma co najmniej 3 poniżej 8 z ósemką i Asem włącznie to niemożliwe jest wystąpienie układu Low - bo zawsze z kart gracza bierze się tylko i dokładnie 2 karty
Inteligencja nie polega na tym, że się błędów nie robi, lecz na tym, że szybko się je naprawia - B.Brecht

Lukas1000
-#aktywny
-#aktywny

Postautor: Lukas1000 » 14 cze 2008, 07:20

Ja właśnie nie rozumie gry Omaha High Low czymś to się różni od normalnej omahy?
-Wierzysz - Walczysz - Zwyciężasz-

marcinos
-#aktywny
-#aktywny

Postautor: marcinos » 15 cze 2008, 09:12

tak wygrywajacym ukladem jest tutaj najnizszy i najwyzszy uklad tzn str8 od A do 5 czy jakos tak nie pamietam dokladnie zasad bo nie grywam omahy ale mniej wiecej o to chodzi ;)

kibic1910
-#pretendent
-#pretendent

Postautor: kibic1910 » 29 lip 2008, 20:02

low w jednym kolorze zaliczane jest tez do low czy wtedy to jest "kolor" i jest teoretycznie mocna karta? :wink:

Awatar użytkownika
M@jkel
-#VIP
-#VIP

Postautor: M@jkel » 30 lip 2008, 08:26

Jest to mocna karta liczona jako kolor a jednoczesnie liczona jako low (w low nie bierzemy pod uwage kolorow czy stritow).
Przyklad:
Załóżmy ,że to twój szczęśliwy dzień i dostałeś Asa i dwójkę karo , dodatkowo w kartach wspólnych jest 3 ,4,5 karo.Dzięki takiemu układowi Twój flush powinien zapewnić Ci zwycięstwo jako wysoki układ.Dodatkowo dzięki temu ,że flush nie wlicza się do niskiego układu to masz także najniższy możliwy niski układ (tzw. The Wheel).Dzięki temu zabierasz 100% puli.

kibic1910
-#pretendent
-#pretendent

Postautor: kibic1910 » 31 lip 2008, 22:16

dzieki piekne za odpowiedz :razz:

Srubencja
-#zwykly
-#zwykly

Postautor: Srubencja » 06 sie 2008, 16:10

Ważne też aby pamiętać że nie zawsze jest low... hehe

btw. nie lubie omahy h/l, wole grac only high ;p

Awatar użytkownika
Oziris
-#VIP
-#VIP

Postautor: Oziris » 09 sie 2008, 18:02

Przede wszystkim należy pamiętać, że nut lowa (z A2 na ręce) nie gramy agresywnie (chyba że ma do tego dobrą rękę albo draw na Hi) - często możemy być świadkami chop Low pota, który oznacza dla nas przegraną.
"Bestia największa zna krztę litości. Ja jej nie znam, a więc nie jestem bestią." - W.S.; RIII

Awatar użytkownika
m509716
-#aktywny
-#aktywny

Postautor: m509716 » 10 sie 2008, 19:14

Mi podoba się ta gra z tego względu że, mamy tu do czynienia nie z dwoma kartami na ręku a z czterema i tak np para asów może się mieć ni jak jak na stole będzie para 2 i jakieś tam inne mało znaczące to wtedy mamy np 2 w naszych 4 kartach na ręku i już do przodu. To właśnie się w niej mi podoba ta nieprzewidywalność, gdzie 4 słabych kart może okazać się że właśnie dwie z nich będą tworzyć najmocniejszy układ.

Srubencja
-#zwykly
-#zwykly

Postautor: Srubencja » 11 sie 2008, 11:30

Paradoksalnie, nie wszystkie kombinacje kart są dobre do omahy. Jest to trudna gra, jeśli chce się być naprawdę dobrym a nie Fishem.

tomekmaly
-#pretendent
-#pretendent

Postautor: tomekmaly » 23 lis 2008, 12:09

Lubie czasem pograc w omahe przewaznie hi/lo, podoba mi sie to ze dostaje sie 4 karty do reki, wiec od razu wiemy czy mamy karty pod lo czy moze pod hi, albo ze nie ma raczej szansy na wygranie rozdania. Najczesciej wchodze do gry jesli mam karty ktore daja mi szanse na low jest to najpewniejsza mozliwosc wygrania, choc juz zdazylo mi sie ze majac dosyc dobre low ( A,2,4,5,6) przegralem. Bo wygrac high jest trudniej, zawsze ktos ma przynajmniej 2 pary, a czesto fulla. Ogolnie to nie radze all-inowac w preflopie majac 2 pary, three of a kind lub 4 karty tego samego koloru, poniewaz czesto sie trafia jakis wariat z para na reku ktory dobiera do fulla, przewaznie takie sytuacje sa we freerollach gdzie duza czesc all-inuje idzie w ciemno i akurat ma duze szczescie.

Cold.FuzZion
-#pretendent
-#pretendent

Postautor: Cold.FuzZion » 15 gru 2008, 18:08

tomekmaly pisze:Ogolnie to nie radze all-inowac w preflopie majac 2 pary, three of a kind lub 4 karty tego samego koloru, poniewaz czesto sie trafia jakis wariat z para na reku ktory dobiera do fulla, przewaznie takie sytuacje sa we freerollach gdzie duza czesc all-inuje idzie w ciemno i akurat ma duze szczescie.
Ogolnie to Ty w ogole znasz zasady w omahe? Tak gwoli scislosci to bierzesz tylko 2 karty z reki i 3 z boardu takze 'kareta' na reku to jest tylko para i jest to najgorsza reka jaka mozesz dostac w omahe.. Tak samo 4 karty w tym samym suicie to garbage.

Awatar użytkownika
psychopoker
-#aktywny
-#aktywny

Postautor: psychopoker » 17 sty 2009, 03:12

Widzę że strasznie mało jest o Omaszce na forum.
A szkoda bo gra jest naprawdę ciekawa i emocjonująca.
Dorzucę tutaj kilka swoich refleksji, i odniosę się w kilku zdaniach to wypowiedzi poprzedników.

Moje uwagi i refleksje odnośnie Omahy H oraz H/L
1. Najpopularniejsza jest odmiana Pot Limit. Stolików na których możemy podbić o pot znajdziecie w necie najwięcej. Owszem - limit i no limit też się znajdzie, jeśli ktoś poszuka :) Trzeba pamiętać, że formuła PL zmienia sposób gry.
Czas na all in może przyjść bardzo szybko, ale na pewno nie przyjdzie przy pierwszym raise - tutaj allinem nikogo się nie wyrzuci na preflopie. W formule PL budowanie pota, wyrzucanie przeciwników, semi bluffy... wszystko to wygląda odmiennie niż w NL. Trzeba się przestawić.
2. Częściej dostajemy na ręce potężne układy. Jednak musimy pamiętać, że przeciwnik też dostaje częściej "potęgę". Umiejętność zrzucania silnej ręki
jest w Omaha bardzo cenna!
3. Nie wiem jak się gra na wysokich stawkach (w Cardplayerze styczeń/luty
jest artykuł o bankrollach w PL OMAHA - przy blindach 1/2$ polecany jest bankroll... 6000-8000$!!), ale na niskich stawkach przy full ring - PRAWIE NIGDY NIE BLEFUJEMY!
Z reguły przeciwnik, bądź przeciwnicy będą mieć coś co uznają za "grywalną"... baaa... wręcz niepokonaną rękę i nas co najmniej sprawdzą :)
4. W nawiązaniu do poprzedniego punktu - Omaha Hi PL i Omaha Hi/Lo PL charakteryzują się potężnym swingiem :) Stąd potrzeba big bankroll.
Ale co ja będę się rozpisywał... polecam kilka tygodni pograć... huśtawka emocjonalna, na początku przygody z tą grą, niezapomniana ;)
Bad beaty z texasa to mały pikuś w porównaniu do tego co się dzieje w Omaha :twisted:

Teraz kilka uwag do poprzednich maili:
1. K. Sebola - wygrywa się może i łatwiej ;) Ale i przegrywa się w pięknym stylu ;)
Nie neguję oczywiście umiejętności kolegi, ale w Omahę baaaardzooo łatwo
trafić w trakcie jednej czy dwóch sesji kilka pięknych rąk, które nam zapewnią potężną wygraną i spowodują euforię.
Poza tym w Omahę łatwo można się pomylić w ocenie przeciwnika:
kiedy np. trafiamy monstera, a przeciwnik brnie w grę dalej, mając outów do nutsów na low lub na high tyle,
że jego szanse na wygraną połowy lub całości puli są większe niż 50%-60%! Przegrywa ostatecznie, nie pokazuje nam kart...
A my się cieszymy że trafiliśmy na maniaka który raisował, albo na calling station dokładającego bezsensownie żetony.

2. K. wyjadacz - 2 parki?! 1 parka?! Słabe?! :) NIEGRYWALNE WRĘCZ!
Bardzo często w omaha są sytuacje kiedy bez mrugnięcia okiem wyrzucamy kolor na Królu!
Przy 9 przeciwnikach możemy z baaaardzo dużym prawdopodobieństwem założyć, że ktoś
grał na kolor na A, albo na fulla! O nieudanej obronie złapanych na flopie stritów, albo złapanych najwyższych setów nie chcę nawet wspominać, bo się tylko zdenerwuję ;)
Hmmm... właściwie to jakiś przykład się przyda :)
Załóżmy (nie rozwijając wątku pozycjnego i gry przedflopowej), że w grze po flopie jest 4 graczy - każdy gracz trzymający 4 karty, trzyma na ręce tak naprawdę 6 układów startowych z holdema! Więc możemy powiedzieć, że gramy po flopie z 24 osobami w holdema ;)
Mamy łapkę startową 99Q2. Flop 974. Dobrze czy źle? Ja bym powiedział, że nieciekawie...
Co się stanie jeśli na turn dojdzie...?
- karta w tym samym kolorze, w jakim są dwie karty z flopa - obawa o kolor u któregoś z przeciwników jest uzasadniona;
- AKJT - możemy się zacząć martwić o wyższego seta;
- JT8653 - możemy założyć ze sporym prawdopodobieństwem, że ktoś może mieć strita.
Jeśli jest to na dodatek Omaha H/L... uuuch... ciężko...
Każde 86532A mogą komuś dać Low... Co spowoduje, że wygramy co najwyżej połowę puli (my high, przeciwnik low).
Jedyne w miarę bezpieczne dla nas karty to - 7 i 4! Optymistycznie zakładamy, że jednak tej cholernej karety to przeciwnik nie złapał ;)
Q na turnie... dyskusyjna.
9 - Alllleeeluja! Otworzyły się bramy niebios! High na pewno jest już NASZ! :-D [gwoli ścisłości - jeśli złapaliśmy tę 9 na turn, to możemy, przy wyjątkowo
złym układzie planet przegrać na riverze - z pokerem ;) ].

3 K. nowy - z pierwszej części postu wnoszę, że kolega mówi o odmianie H/L
więc kart AAAx (if x<5) raaaczeeej nie zrzucamy ;) Mamy prawie pewność że jeżeli trafimy low to z nikim się nie podzielimy, bo szanse na to że ktoś będzie mial Asa i blotkę nie są takie wielkie.
[nie wiem jaka jest opinia na ten temat pros w Omaha H/L, to moje bardzo subiektywne zdanie]

W tym miejscu warto wspomnieć o podziale puli.
Musimy pamiętać, że ręce A2xx są w OHL grywalne, więc jeżeli flop wyskoczy
347... to są bardzo duże szanse, że podzielimy połowę pota... jeszcze na połowę. Ktoś inny będzie miał ten sam low, co i my.
Więc np. przy trzech graczach w pocie, i identycznym low u dwóch graczy: zwycięzca high bierze połowę pota, a Ci którzy "wygrali" low dzielą się drugą połową pota na pół :)

4.K. KoJack - słabsi nie wiedzą jak się gra i wtapiają błyskawicznie.
Zgadza się - z nutsami trzeba uniemożliwić przeciwnikowi obejrzenie
turn i river!

5. K. Amichal1 - kolega mówił o rękach startowych.
Popolemizuję troszkę:)
- Co do wyboru najlepszej karty, zgadzam się :) Według autorytetów pokerowych
A2A3 double suited, jest to rzeczywiście najlepsza startowa rękaw Omaha H/L. Policzy ktoś, jakie jest prawdopodobieństwo dostania takiej ręki? Naprawdę niewielkie :) W omasze HL dostać najlepszą startową rękę, to nie tak prędko... ;)
Ja dostałem ją RAZ w życiu!! :) O dziwo - obroniła się! :-D

1/13 - dostać Asa któregokolwiek 0.077
3/51 - dostać drugiego Asa 0.059
2/50 - dostać którąś z dwóch dwójek do koloru 0.04
1/49 - dostać trójkę do drugiego suita 0.02
---------
Prawdopodobieńśtwo jeżeli się nie mylę wynosi...
~0.000036 :) Czyli trochę mniejsze niż na dostanie najlepszej startowej ręki w Texas Holdem ;)

- Ręka startowa - każde dwie pary.... Trochę poprycham na to...
2277 jest moim zdaniem niegrywalne :) No chyba że się limpujemy.
Gra na takie dwie pary, jest to gra (jak to kiedyś trafnie podczas naszej dyskusji określił Cold Fuzzion) - "na holdema" - liczysz
że wpadnie Ci set, i ten set jest właściwie Twoją jedyną opcją!
A nie o to chodzi w omaszce. Grywa się ręce które potencjalnie mają otwarcia na różne układy - strity, kolory itp.!

- Karta A2 i jeszcze jedna niska karta (niska - w sensie nadająca się do ułożenia wheel czyli układu A2345) - jak najbardziej, fajna ręka :)
- Cztery wysokie karty - OK
- Karty z którymi nie poleca grać - zgadzam się. 3 figury takie same - niegrywalne, chociaż ja bym zagrał AAAx (if x<5), ale o tym w pkc. 3.

6. K. Oziris- Post kolegi Ozirisa spowodował u mnie również chwilę refleksji...
"chop low pot"? Nigdy nie spotkałem się z tym określeniem. Podejrzewając jakąś branżową nazwę na split pota
wygooglałem "chop omaha". Znalazłem:
"If there are no callers, the two players who have posted
the blinds have the option of having their bets returned
to them and moving on to the next bet.
Both the blinds must agree to chop."
W tym momencie jestem głęboko w kropce co też kolega Oziris miał na myśli :) Stawiam mimo wszystko na maleńką pomyłkę i
podmiankę split pot na chop pot :) Jeśli tak było- to się z kolegą zgadzam co do treści :)

7. tomekmaly i coldfuzzion - myślę że kolega tomekmaly miał na myśli
all in po flopie :) A jeśli taka przyświecała mu myśl, to podpisuję się "obydwiema ręcyma" pod nie szarżowaniem z dwiema parkami albo setem! W omaha układy mają naprawdę inną wartość niż w holdemie...

To by było na tyle... :) Miał być krótki post, a wyszedł taki mini-guide do Omahy ;)

By PP

+Rycerz+
-#zwykly
-#zwykly

Postautor: +Rycerz+ » 20 sty 2009, 11:07

Do swojego ukladu musze uzyc 2kart z reki??
mIALEM TAKA SYTUACJE:
FLOP x Xkaro Xkaro
TURN Xkaro
RIVER Xkaro

Jedna karta z mojej reki byl :Kd
Nikt z 2pozostalych nie mial :Ad , ani Fulla,karety,pokera :???: a jednak przeralem...Wiec stad moje pytanie...

Awatar użytkownika
M@jkel
-#VIP
-#VIP

Postautor: M@jkel » 20 sty 2009, 16:27

Tak, w kazdym rodzaju OMAHA musisz wykorzystac dwie karty wlasne.

Wróć do „Rodzaje gier w pokera”